قوانین

قوانین و مقررات اجرایی درگاه پرداخت ایمن پی

تعاریف :


۱. پذیرنده :
شخصیت حقیقی یا حقوقی که در وب سایت ایمن پی ثبت نام کرده و اقدام به دریافت خدمات پرداخت آنلاین نموده است از این پس “پذیرنده” خوانده میشود.

۲. پرداخت کننده :
کاربری که از طریق درگاه های بانکی وابسته به ایمن پی اقدام به پرداخت آنلاین وجه به حساب پذیرنده می کند ، از این پس “پرداخت کننده” خوانده میشود.

۳. درگاه عامل :
هر کدام از شرکت‌های پرداخت الکترونیک که دارای مجوز PSP از بانک مرکزی و شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت “شاپرک” هستند و طرف قرارداد با ایمن پی هستند و عملیات پردازش تراکنش تحت شبکه شتاب و بانک‌ها را انجام می‌دهند ، از این پس “درگاه عامل” خوانده می‌شود ، به طور مثال شرکت پرداخت الکترونیک پارسیان ، شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد و شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش ، همگی “درگاه‌های عامل” نامیده می‌شوند.

۴. شاپرک :
نام اختصاری شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت می‌باشد که به عنوان مجری پردازش پرداخت‌های شبکه شتاب در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، فعال است.

۵. ایمن پی :
تمامی بسترها و تجهیزات و خدماتی که در وب سایت imenpay.ir فراهم شده است ، مجموعا به طور کلی در تمام این متن با نام “ایمن پی” خوانده می‌شود.

 

مواد و مفاد قوانین :


۱- ثبت نام در ایمن پی و استفاده از خدمات ، به منزله این است که تمامی مفاد و موارد مطرح شده در این متن ، مورد پذیرش شخص “پذیرنده” است.

۲- ایمن پی هر زمان که صلاح بداند مختار و مجاز به اعمال تغییرات در بندها ، مواد و تمامی موارد مطرح شده در این متن است و همواره تمامی تغییرات ، مورد پذیرش پذیرنده است. البته ایمن پی تلاش می‌کند تا تغییرات را از طرق مختلف به آگاهی پذیرندگان برساند اما این برعهده‌ی پذیرنده است که همواره با بررسی این متن ، از تغییرات آگاه شود.

۳- موارد مذکور در این متن به منزله‌ی یک تعهدنامه‌ی الزام آور و یک قرارداد فی مابین “ایمن پی” و “پذیرنده” است.

۴- آثار حقوقی تمامی مواد و مفاد این قوانین برای پذیرنده مادام العمر است به این معنی که هرگاه مشکل حقوقی میان پذیرنده و ایمن پی یا میان پذیرنده و پرداخت کننده و یا مشکلی میان هر ۳ طرف پذیرنده ، ایمن پی و پرداخت کننده بوجود آید ، پذیرنده ملزم به پاسخگویی به ایمن پی و همچنین به مراجع قانونی و قضایی کشور است.

۵- سلب مسئولیت : تمام فعالیت‌های پذیرنده با مسئولیت کامل شخص پذیرنده انجام می‌شود و ایمن پی مسئولیتی در قبال آثار سوء استفاده از امکانات و بستر موجود به وسیله‌ی پذیرنده ندارد. همچنین هرگونه خرید و فروشی که بین پذیرنده و پرداخت کننده صورت می‌گیرد ارتباطی به ایمن پی ندارد و ایمن پی صرفا بستر پرداخت الکترونیک را فراهم می‌کند و مسئولیتی در قبال معاملات و خرید و فروش بین پذیرنده و پرداخت کننده ندارد.

۶- فعالیت‌های ذیل این بند جزو فعالیت‌های ممنوعه هستند و پذیرنده حق استفاده از ایمن پی را برای اینگونه فعالیت ها ندارد.

 

فهرست فعالیت‌های ممنوعه :


• فعالیت‌هایی که در ذیل موضوع ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای مصوب مجلس شورای اسلامی ایران یا در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه در این ماده قرار دارند
• نفوذ و هک و نقض حریم خصوصی افراد
• فروش و ارائه آثار سمعی و بصری غیر مجاز و بدون مجوز از وزارت ارشاد اسلامی
• فروش و ارائه آثار سمعی و بصری به گونه‌ای که ناقض حقوق مؤلفین و مصنفین باشد
• خرید و فروش اعضای بدن
• خرید و فروش حیوانات کمیاب
• خرید و فروش انواع سلاح گرم و سرد
• خرید و فروش انواع آثار هنری یا نوشتاری که ناقض قوانین باشد
• پورنوگرافی و تصاویر مستهجن
• هرگونه فعالیت در زمینه ازدواج موقت
• بازاریابی هرمی غیر مجاز و بدون مجوز از وزارت صنعت معدن و تجارت
• قمار ، بخت آزمایی ، شرط بندی
• فروش مدارک تحصیلی
• جعل اسناد و مدارک
• فروش دارو و موارد بهداشتی و مربوط به سلامت بدون مجوز رسمی از وزارت بهداشت
• فروش مواد مخدر و روان گردان و مشروبات الکلی
• فروش تجهیزات شنود و جاسوسی
• تمامی کالاها یا خدماتی که به موجب قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران ممنوع است
• مبادله ارز و سکه بدون مجوز رسمی از مراجع ذیربط
• کالاها یا خدماتی که نیاز به مجوز خاص دارند یا دارای نظامات خاص هستند.

۷- توهین به پرسنل و مجموعه ایمن پی تخلف محسوب می‌گردد و مطابق نظر مدیریت ایمن پی برخورد می‌شود.

۸- درخصوص پیگیری مسائل و مشکلات حقوقی که نیاز به رسیدگی مراجع قضایی کشور دارند با توجه به محل فعالیت ایمن پی ، پذیرنده می‌پذیرد که تمامی دعاوی و رسیدگی‌ها در مراجع استان و شهر محل فعالیت ایمن پی پیگیری شود. پذیرنده به موجب این بند ، حق شکایت را در مراجع خارج از شهر شیراز از خود سلب کرده است.

۹- در صورت وقوع هرگونه شکایتی که از سوی مراجع قانونی در ارتباط با پذیرنده اعلام شود ، پذیرنده می‌پذیرد که ایمن پی تمامی اطلاعات هویتی پذیرنده را حسب درخواست مراجع قضایی و قانونی ، تسلیم نماید. به موجب این بند ایمن پی می‌تواند تمامی موجودی پذیرنده را تا زمان حل و فصل و اتمام رسیدگی ضبط نماید و درصورت حکم رسمی مراجع قضایی ، موجودی را تسلیم مراجع نماید.

۱۰- خرید و فروش ارزهای اینترنتی مانند PayPal و WebMoney و Skrill و BitCoin و کارت‌های اعتباری قانونی ارزی و خرید از وب‌سایت های خارجی و در کل هرگونه پرداخت بین‌المللی “فقط و فقط” با رعایت موارد زیر مجاز است :

• پذیرنده باید شخص پرداخت کننده را از طریق دریافت “آی.پی و اسکن مدارک هویتی مانند کارت ملی و شماره تلفن ثابت و شماره تلفن همراه و آدرس محل سکونت” احراز هویت کند و از صحت هویت وی مطمئن شود.
• پذیرنده مسئولیت کامل هرگونه نقص در هویت پرداخت کننده را می‌پذیرد
• پذیرنده باید در خصوص تراکنش‌های پرداخت کنندگان نظارت دقیق داشته باشد
• سامانه‌های تبادلی پذیرنده باید از شفافیت کامل و عالی در خصوص معاملات ، هویت و تراکنش ها برخوردار باشد
• در خصوص فعالیت مندرج در این بند ( بند ۱۰ ) پذیرنده موافقت می‌کند که ایمن پی همواره مقداری از موجودی وی را به صلاحدید مدیریت ایمن پی به عنوان ضمانت نگهداری کند تا از بروز مشکلات حقوقی و قانونی جلوگیری شود.

۱۱- مسئولیت هرگونه برداشت غیرمجاز از کارت‌های شتاب ، بر عهده پذیرنده است و پذیرنده باید همواره از مشروعیت ، وجاهت ، اصالت و هویت پرداخت کننده اطمینان حاصل کند.

۱۲- پذیرنده در صورت نقض هریک از بندهای موجود در این قوانین ، می‌پذیرد که ایمن پی برای برخورد با تخلف پذیرنده ، می‌تواند موجودی وی را ضبط کرده یا بر اساس نظر مدیریت ، ایمن پی می‌تواند پذیرنده را بر اساس تخلف صورت گرفته جریمه کند.

۱۳- نام و مشخصات هویتی پذیرنده عینا باید با نام و مشخصات صاحب حساب بانکی یکسان باشد ، پذیرنده به هیچ عنوان نمی‌تواند از حساب‌های بانکی سایرین برای تسویه حساب استفاده کند.

۱۴- تسویه حساب‌ها به دلایل مختلف ممکن است بین ۱ دقیقه الی ۴۸ ساعت به طول انجامد.

۱۵- پذیرندگانی که کسب و کار آن ها از نوع کانال تلگرام میباشد، میبایست در قسمت معرفی درگاه آدرس telegram.me را وارد نموده و پس از آن واحد پشتیبانی طی تیکتی با موضوع ارسال آدرس کانال، از پذیرنده درخواست ارسال آدرس کانال میکند و در صورت مجاز بودن نوع کسب و کار، درگاه فعال خواهد شد.

۱۶- پذیرنده می‌بایست اطلاعات تماس دقیق و کافی خود را برای ارتباط مشتریان خود و پرداخت کنندگان خود ، در سایت خود به طور واضح نمایش دهد در غیر اینصورت چنانچه پرداخت کننده ، اطلاعات تماس پذیرنده را از ایمن پی بخواهد ، ایمن پی مجاز به ارائه اطلاعات است.

۱۷- ایمن پی همواره بر فعالیت پذیرندگان به صورت تصادفی نظارت می‌کند ، بدیهی است در صورت مشاهده تخلف ، ایمن پی می‌تواند بدون اطلاع قبلی حساب کاربری پذیرنده را به حالت تعلیق درآورده و موجودی وی را ضبط نماید.

۱۸- پذیرنده موظف است قبلا برای تمامی کالاها یا خدماتی که ارائه می‌دهد ، مجوزهای قانونی لازم را از ادارات و سازمان ها یا وزارت خانه‌های ذیربط دریافت کرده باشد.

۱۹- پذیرنده موظف است اطلاعات هویتی پرداخت کنندگان را بررسی کند و پس از احراز هویت و اطمینان از صحت اطلاعات هویتی ، اجازه پرداخت را به آن‌ها بدهد.

۲۰- ایمن پی هر زمان که نیاز باشد ممکن است برای برخی تراکنش‌ها ، اطلاعات هویتی پرداخت کننده را از پذیرنده طلب کند و درصورتی که پذیرنده به هر دلیل از ارائه‌ی این اطلاعات امتناع ورزد یا به هر دلیل نتواند ارائه کند ، موظف است حسب مورد و مشکل پیش آمده ، خسارات وارده را جبران کند و در این صورت مسئولیت های تمامی تراکنش های پرداخت کنندگان بر عهده پذیرنده خواهد بود.

۲۱- هزینه کارمزد هر تراکنش در ایمن پی به میزان ۱% از آن تراکنش است که این هزینه با نظر و انتخاب پذیرنده می‌تواند از خود پذیرنده کسر شود یا اینکه به مبلغ کل تراکنش اضافه شود تا پرداخت کننده آن را بپردازد.

۲۲- ارسال هر پیامک جهت اطلاع رسانی ورود ، انجام تراکنش ، تسویه حساب و… که تعیین ارسال یا عدم ارسال آن با پذیرنده است ، دارای هزینه ۱۵ تومان به ازای هر پیامک است. بدیهی است درصورتی که پذیرنده ارسال پیامک را در ایمن پی غیرفعال کند ، هزینه‌ای از او کسر نخواهد شد.

۲۳- تسویه حساب به روش‌های پایا و ساتنا در حال حاضر هیچ هزینه‌ای ندارد و رایگان است. اما تسویه حساب به روش شتاب “سحاب” دارای ۵۰۰ تومان کارمزد است.

۲۴- پذیرنده علاوه بر موارد فوق ، با موارد مندرج در قوانین جرایم رایانه‌ای ، قانون تجارت الکترونیکی ، بخشنامه‌های وزارت صنعت ، معدن و تجارت و کلیه‌ی قوانین جاری کشور جمهوری اسلامی ایران موافق است و آن‌ها را می‌پذیرد.